Stále čerstvé aktuality o minerálech z domácí i světové scény.
Přidána lokalita araukaritů - Líně u Plzně.
Dnes jsme se vydali na průzkum lokalit pegmatitů v Sušici a to konkrétně známý vrch Kalich. Našli jsme několik žil, které budou stát za průzkum. Celkem zajímavé se zdají být vzorky aktinolitu v dutinách volně rozsypaných balvanů pegmatitu. Tento pegmatit na styku s erlanem vytváří dutiny vyplněné aktinolity čnějícími do prostoru. ( viz foto )
A jde se do akce
A jde se do akce
Pohled z Kalichu na Sušickou dominantu " Andělíček "
Pohled z Kalichu na Sušickou dominantu " Andělíček "
Dutina s krystaly aktinolitu a živce
Dutina s krystaly aktinolitu a živce
XX aktinolitu do 3 cm
XX aktinolitu do 3 cm
Malý mineralog u dominanty kopce
Malý mineralog u dominanty kopce
Dnes jsem se s kamarádem Honzou Vokounem vydali na jednu z našich oblíbených lokalit křišťálu, kde jsme asi poslední dva týdny celkem intenzivně pracovali. Lokalita byla předtím značně zasucena předchozí činností sběratelů??, kteří mají bohužel tendenci na každé lokalitě tzv. hrabat od shora a pod nohami si lokalitu zasypávat, čímž ji , ač neúmyslně, tak přeci jen likvidovat. Měli jsme to zde  pěkně zčištěné cca do 2,5 metru hloubky. Ale jaké bylo překvapení, když se na lokalitě dnes objevil můj jmenovec z Klatov. To že tam byl , nás ani nepřekvapilo, jako mě zarazilo to, když tento sběratel, o kterém jsem si myslel, že už leccos zažil a trochu geologii rozumí, celou naši díru, která byla zjevně čerstvá a nemohlo být pochyb, že zde někdo pracuje, zasutil. Myslím si, že s tímto má zkušenost mnoho sběratelů a nikoho to nepotěší, když někdo jiný během chvíle jeho práci zničí. Nezbylo nic jiného, než se přesunout někam jinam. Během chvilky jsme se přesunuli na lokalitu pyromorfitu, kterou jsme měli  právě pro tyto případy připravenou jako náhradní řešení. Nikdy by totiž člověk neměl vyjíždět s tím, že jede jen na jedno místo, aniž by měl po ruce tzv. "plán B ". Jak jsme na pyromorfitech dopadli můžete posoudit sami. Myslím, že nejsou k zahození. Byla to asi satisfakce za první lokalitu. V diskuzi se může každý podělit se svými zkušenostmi na lokalitách.
Drůza pyromorfitu 200 x 200 mm.
Drůza pyromorfitu 200 x 200 mm.
XX do 5 mm
XX do 5 mm
XX do 3 mm
XX do 3 mm
Odkrytá žíla s pyromorfity
Odkrytá žíla s pyromorfity
Žíla s pyromorfity z jiného pohledu.
Žíla s pyromorfity z jiného pohledu.
Přidána nová lokalita Předbořice. Naleziště selenidů a sekundárů uranu.
Do rubriky lokality byly přidány nové fotografie z poslední návštěvy Velkých Hydčic. K vidění jsou kromě jiného i čerstvě umyté vzorky aragonitu ( vrstevnaté i pisolitické ) a diopsidů.
Byla rozšířena nabídka vzorků  na výměnu a prodej.
Horažďovické městské muzeum - obrázek

Horažďovické městské muzeum - obrázek

Vřele doporučujeme navštívit  městské muzeum v Horažďovicích, kde je kromě jiného skvělá expozice minerálů Horažďovicka a Sušicka + blízkého okolí. Sbírka je opravdu moc pěkně uspořádána po lokalitách. Vše má na svědomí pracovník a náš dlouholetý kamarád Aleš Červený. 
Byla přidána lokalita Velké Hydčice.
Do galerie byly přidány nové fotografie.
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one