Stále čerstvé aktuality o minerálech z domácí i světové scény.

Minerál měsíce prosinec :Kalcit, pyrit, Příbram, FOV 12 mm, foto Vítězslav Snášel


 

 Pokud víte o nějaké jiné akci dejte nám vědět.

Novinky na jiných webech - obrázek

Novinky na jiných webech - obrázek

Na stránkách P.Škáchy je nový článek o stolzitu z Cínovce doplněný skvělými fotografiemi.

Letos jsem navštívil mineralogickou burzu v severním Španělsku. Takto to vypadalo v neděli na burze fosminer. Španělsko, Bilbao, čtvrť  Barakaldo.  Vstupné se v neděli neplatilo, lidí poskromnu. Byla zde vystavena  část expozice nějakého muzea, s minerály přímo z Bilbaa .


Jde spíše o komerční akci, než o setkání sběratelů. na burze převládali ze dvou  třetin zahraniční vzorky : hlavně Maroko, Brazílie. Za vidění stojí místní fluority a kalcity. Za 400 euro tu mají  perfektní fluority,  ty větší o nulu navíc. Nabízí je stejní obchodníci jako na Mnichově.


 Na burze jsem se inspiroval kalcitovými drůzkami  a tentýž den je v jednom lomu také objevil. Příště zkusím spíš nějakou sběratelskou burzu.

IMG_1043.JPG
IMG_1049.JPG
IMG_1059.JPG
IMG_1060.JPG
IMG_1076.JPG
IMG_1085.JPG
IMG_1091.JPG
Mnichov - podzim  - obrázek

Mnichov - podzim - obrázek

Vynikající fotoreport z největší mineralogické akce Evropy přináší mindat.com :

Letošní podzimní burza byla stejně přínosná a úspěšná jako předchozí ročníky. Krom spousta domácích kamenů bylo k vidění i mnoho kamenů zahraničních, jako například zeolity z Indie, minerály pegmatitů z Pákistánu, minerály Ruska a mnoha dalších koutů světa.


Pohled do hlavního sálu

Návštěvníků bylo oproti jaru také o něco více. Snad jediným nešvarem této burzy je chaotické uspořádání korálkářů a minerálů dohromady. Přináší to mnohdy zbytečné tlačenice lidí, kteří bloudí a musí hledat svůj předmět zájmu. Myslíme si, že pokud by bylo rozdělení ploch provedeno jako na písecké burze, přineslo by to mnohem větší pohodu jak pro vystavovatele, tak pro návštěvníky. Ale toto není v naší moci, ale v moci pořadatelů. Ale i přes toto všechno jim dík za tuto pěknou a jistě na organizaci náročnou akci.


Radka před gymnáziem, kde vystavujeme


Holky za stoly

Nezbývá nic jiného než se opět těšit na jaro. Sezóna pomalu končí, ale stále tu možnost na sběr minerálů je než napadne sníh. Takže se teple oblečeme a vyrazíme dokud to jde, ať je na jaře zase co nového vystavovat.

GALERIE :
tišnov 2011 podzim2.JPG
tišnov 2011 podzim3.JPG
tišnov 2011 podzim4.JPG
tišnov 2011 podzim5.JPG
tišnov 2011 podzim7.JPG
tišnov 2011 podzim1.JPG
Jak jsem již dříve psal, neustále sleduji lom Hamr v Sušici, už jen proto, že zde bydlím a mám to téměř za barákem. Do současné doby se mi povedlo identifikovat 16 minerálů v krystalovaných ukázkách.

 Při poslední návštěvě minulý víkend se na 3 a druhé etáži objevily nádherné výkvěty epsomitu. 

Aby jste mohli takové výkvěty nalézt je zde zapotřebí optimálních podmínek. Jinak zde bývá epsomit spíše v dokumentačních ukázkách.
1

1

2

2

3

3

4

4

detail 
Na spodní etáži těškovského lomu došlo v levé části k odstřelu. V uvedeném odstřelu se nachází větší množství pseudomorfoz křemene po skalenoedrech kalcitu, drůzy křemene ( ovšem krystaly nepřesahují 15 mm velikost, až na vyjímky, které jsou z 99 procent stejně poškozené ), kusový baryt a celkem zajímavé krystaly pyritu nasedající na křišťálky. Velikost krystalů pyritu se pohybuje řádově v mm. V současném odstřelu fosfáty zachyceny nebyly.
kakoxen

kakoxen

dufrenit

dufrenit

pyrit

pyrit

Nastal podzim a tím pádem i čas zoraných polí. Je tedy právě ten nejlepší čes vyrazit na acháty, opály, zkamenělá dřeva a samozřejmě v neposlední řadě na znovuzrozené železité křemeny. Přikládáme několik fotografií tzv. železáků v neleštěné podobě. 
goethit
goethit
a002.JPG
a003.JPG
a004.JPG
a005.JPG
Přidána nová sekce do Rockshop. Příjemný výběr.
Na víkend chystáme novou verzi rockshop, zároveň doplněnou o plno nových minerálů za příznivé ceny a samozřejmě sbírkové kvality nesrovnatelné s minerály na aukru.
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one