Stále čerstvé aktuality o minerálech z domácí i světové scény.

Jak hledat a kopat

Mnozí začínající sběratelé si myslí, že kameny se dají jen kupovat a lokality u nás jsou naprosto vyčerpané a neplodné. Není to zase taková pravda a je to jen o zvídavosti a trpělivosti. Chce to hodně číst odbornou literaturu a hledat mezi řádky, ptát se  a zejména potom sám chodit a hledat na polích po orbě v lomech atd. Samozřejmě je to vždy vázáno na povolení majitele pozemku, aby jste se vyhnuli drobným nepříjemnostem.
Na hledání žil je nejlepší jaro nebo podzim, kdy je posečeno a ještě lépe zoráno. Je třeba chodit po poli systematicky a hledat tzv. rozsyp. To je místo s největším počtem úlomků žíly. Když se pozorně podíváte, tak tyto rozsypy opravdu mají jeden směr různé délky a prakticky kopírují Vaši žílu.
Rozsyp
Rozsyp
Pak už jen stačí v tomto místě kopnout průzkumnou sondičku, žíla nebývá zpravidla hluboko pod povrchem. Řádově se to pohybuje v prvních desítkách centimetrů. Když na ni narazíme, začíná kýžené kopání a rozebírání patřičným nářadím. Ale opatrně, aby jste si nepolámali krystaly nebo je nějak jiným způsobem mechanicky nepoškodili. Při výkopu je potřeba dávat ornici na jednu stranu a kameny se zvětralou horninou na stranu druhou.
Práce na žíle
Práce na žíle
Vytahování drůz křemen
Vytahování drůz křemen
Zahrnování žíly
Zahrnování žíly
Po dokončení práce je potřeby díru nejprve zahrnout kameny s horninou a nakonec vše překrýt ornicí a uvést lokalitu do původního stavu.
Nejprve kamení
Nejprve kamení
Nakonec ornice
Nakonec ornice
A takto by měla vypadat nakonec uklizená lokalita po nás :
Tak to má vypadat
Tak to má vypadat
31.03.2013 19:51:30
petahofik
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one