Stále čerstvé aktuality o minerálech z domácí i světové scény.

Jak na sbírku?

Jak na sbírku? Každý, kdo začne sbírat své kamenné miláčky po čase, kdy si nejdříve umisťoval své prvně nabité vzorečky někde na stůl v kanceláři, začne přemýšlet, kam a jak umístit svou rozrůstající se sbírku.  Také je potřeba si ujasnit, co vlastně sbírat. Vše, co se nám líbí, svět, české minerály, československo………… Já osobně jsem zakotvil na chemickém systému Čech a Slovenska. Systematická mineralogie je asi prostorově nejnáročnější. Pro mě bylo samozřejmě jasnou volbou Československo i z důvodu toho, že si mnoho našich i slovenských minerálů mohu najít sám.

Svět - tzv. krasokameny

Systém v šuplíku : každý minerál má svou popisku


Sbírka by měla být umístěna ve třech typech :

1.       Prosklenné vitríny : tzv. : „ koukací – předváděcí část

2.       Šuplíková část : uložení většiny sbírky

3.       Krabicová, přepravková část : uložení přebytků

Prosklenné vitríny : je nepřeberné množství  možností , jak si je opatřit. Nejjednodušší je si je nechat udělat na zakázku od truhláře. Já jsem zpočátku využil starých prosklených knihoven a používám je až dodnes. Měly by být opatřeny dobrým světlem, abychom se mohli svými miláčky kochat i ve večerních hodinách. Veškeré vzorky by měly být opatřeny popiskami ( rok, lokalita atd. ). V prosklenných vitrínkách máme uloženy tzv. koukací minerály, které mají vyšší estetickou hodnotu.

Virína ze staré knihovny

Vitrína od truhláře s úzkými poličkami

Většina minerálů se do prosklených vitrín nevejde, a proto bychom pro většinu sbírkové části měli mít šuplíkové vitrínky. Ty se samozřejmě také dají sehnat leckde. Já jsem si je nechal vyrobit od truhláře na zakázku, aby mi seděly na míru pod prosklenné vitríny.
Šuplíková vitrína od truhláře na zakázku

Když přijedeme na lokalitu a nakopeme nějaký ten materiál, nikdy si neodvezeme pouze jeden vzorek. Vznikají nám tzv. přebytky, které použijeme na výměnu atd. Tyto přebytky bychom měly mít umístěné v nějakých přepravkách z plastu, v krabicích od zeleniny atd. Ze začátku jsem to také tak měl. V tomto případě je potřeba vzorky překrýt novinami, aby se na vzorky neprášilo. Já si po čase od přítele opatřil kartonové krabice s víky, kde problém prachu odpadá.

Uložení přebytků v krabicích

Jak vzorečky do vitrín umísťovat? Buďto na volno, nebo na stojánky. Stojánky mohou být z různých materiálů : plast, dřevo, karton…….. Vždy mít na paměti popisek! Mikromounty nebo obzvláště citlivé minerály umisťujeme do plastových krabiček, které lze opatřit koupí od mnoha výrobců, nebo je zakoupit na kterékoliv mineralogické burze. Na citlivější vzorky lze použít také papírových krabičky.

Dřevěný stojánek

Kartonový stojánek natřený barvou

Plastový stojánek

Stojánek z plexiskla

Mikromount v krabičce z PVC

Poslední rada na závěr. Pokud si nejste jisti, nikdy neurčujte vzorky tzv. OD PASU!!!!! Poraďte se s někým , kdo Vám to pomůže určit, případně může udělat analýzu. Dále bych Vás rád varoval před některými obchodníky, kteří se snaží mnohdy prodávat zahraniční minerály jako historické české vzorky za celkem slušný peníz. Sám jsem se jednou málem stal obětí také takového podvodu, jenže jsem se nebál a šel jsem se zeptat zkušenějších mineralogických matadorů, kteří mi podvod potvrdili. Takže pozor na to!
DSC03536.JPG
DSC03534.JPG
DSC03522.JPG
DSC03521.JPG
DSC03520.JPG
DSC03519.JPG
DSC03529.JPG
DSC03528.JPG
DSC03525.JPG
5

5

6

6

7

7

Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one