Stále čerstvé aktuality o minerálech z domácí i světové scény.

Lokalita křišťálu, záhněd, křemene a kalcitu. Lokalitu objevil a systematicky zpracovával kamarád Aleš Červený již před mnoha lety. Lokalita se nachází  jihovýchodně od Horažďovic při silnici Horažďovice - Strakonice. Jedná se o polohu krystalického vápence s vložkami rul a erlanů. V minulosti tato poloha byla těžena dvěmi malými lomečky. V levém z nich byla právě Alešem objevena zlomová zóna , která protínala polohu vápence ve směru V - Z a tato byla vyplněna krystalickým křemenem. Našly se zde velmi pěkné prizmatické krystaly křišťálu, záhněd a křemene. Dále stojí za zmínku krystaly kalcitu : lištové, skalenoedrické a klence.

Možnosti sběru : Možnosti nálezů zde stále jsou, i když nález nějakých větších krystalů je téměř nulový z důvodu vytěžení dutinové polohy sběrateli. ( Pozn. autora : I když já říkám : " Nikdy neříkej nikdy! ")

Jelikož většina vzorků z této lokality je v expozici městského muzea v Horažďovicích, doporučuji tyto shlédnout  tam, jelikož za to opravdu stojí. Prakticky to nejlepší z této lokality .

 

Krystal záhnědy o výšce 45 mm.

(expozice muzea )

 


01.09.2010 15:34:20
petahofik
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one