Stále čerstvé aktuality o minerálech z domácí i světové scény.
Klasické ložisko fluoritu, kde se většina fluoritu nalézá porostlá drůzovým křemenem, jen zcela ve výjimečných případech se naleznou neporostlé krystaly.

První zmínky o dolování fluoritu v regionu poskytuje Hinterlechner v roce 1907, kdy uvádí, že byl tento materiál dříve dolován na výchozech na den. Fluorit byl místně využíván k zhutnění Fe rud. Po skončení I.světové války byl fluorit dovážen do nedaleké Ledče nad Sázavou a dále přepravován do chemického závodu v Donaufeldu, který vlastnila firma Rosenzweig und dr.Landau. 

  Po roce 1938 se o další těžbu pokoušela společnost bratří Císařové ze sklárny v Tasicích. Byla vyhloubena šachtice, která však na žílu nenarazila. V roce 1941 začal zdejší ložisko zkoumat Baťa. Byly ověřeny směry a sklony žil a zjištěna 1,5 - 2 metrová mocnost. V roce 1943 byla zahájena pokusná těžba a ukončena o čtyři roky později. Ložisko bylo kvalifikováno jako velmi malé. Zásoby byly odhadnuty na 400 t 60 - 90% fluoritu a asi 1000 t 30 - 40% fluoritu. V té době, mimo vytěžených Mutěnic a neprozkoumaného Harrachova, nebyla známa další ložiska fluoritu. Revize ložiska byla provedena v roce 1963.

Možnosti sběru : Příznivé, ale podle námi získaných informací od přátel někdo lokalitu celkem slušně zdevastoval a tato je teď monitorována lesní správou a je prý volána policie. Není se čemu divit.

Literatura : Petr Pauliš : Nejzajímavější naleziště Čech.

Fluorit - krystaly do 10 mm.

Fluorit - krystaly do 10 mm

Fluorit - krychle 20 mm

12.09.2010 13:09:54
petahofik
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one