Stále čerstvé aktuality o minerálech z domácí i světové scény.

Čištění minerálů

ČIŠTĚNÍ MINERÁLŮ

Mechanické čištění

                Nálezem minerálu a jeho zformátováním, práce s ním nekončí. Vždy je potřeba minerály doma opláchnout vlažnou vodou a mýdlem. Někdy jsou znečištěné natolik, že opláchnutí vodou ani zdaleka nepostačuje. Poté je potřeba přistoupit k jiným metodám.

Hlína   : postačuje na několik hodin odmočit v nádobě s vodou a poté opláchnout vlažnou vodou.

Jíl         : nepříjemná dutinová záležitost. Z jedné strany díky němu mnoho vzorků zůstane nepotlučenými, ale odstraňování už není tak příjemné. Nejlepší je jíl nechat oschnout, a když rozpraská tak potom jej nějakým dřevěným nebo plastovým škrabátkem odstranit. Nikdy nepoužívat kovová škrabátka, vypichována. Zanechávají na vzorcích nesmazatelné stopy.

Mechy, lišejníky : namočit na několik dní do 5 – 10 % roztoku čpavku a potom kartáčky odstranit.

Pozn. Autora : Na mechanické čištění skvěle funguje myčka nádobí, ale pozor na manželky!! Nemusely by to pochopit!:-)) Každopádně před vložením do myčky je potřeba vzorky předmýt v koupelně nebo na zahradě. ( Dle možností ) Dále lze použít čištění WAPkou u méně citlivých vzorků - například u křemenných drůz, kde nehrozí polámání krystalů. ( dobrá poznámka Johnnyho v diskusi )

Chemické čištění, leptání

Odstranění kalcitu a křemene

                   Kalcit se ze vzorků dá odstranit mnoha způsoby. Jde jen o to, jak k tomu chceme citlivě přistoupit.

Rychlý způsob : kyselinou chlorovodíkovou. Velice rychlé, ale také nešetrné. Musíme vzorek pořád hlídat, jelikož při použití koncentrované kyseliny chlorovodíkové, je leptání velice rychlé. Pozor tato kyselina je těkavá a žíravá. Citlivost si lze vždy upravit jejím naředěním. Kyselinu ředíme vždy tak, že přiléváme kyselinu do vody – nikdy ne naopak!!!!

Pomalejší způsob : chelatonem. Jedná se o velmi šetrnou metodu a hlavně citlivou. Vytvoříme nasycený roztok chelatonu  3A a přidáme do něj roztok čpavku, aby byl roztok úplně čirý a rozpustily se nám v něm i poslední zbytky chelatonu. Potom už můžeme leptat. Je to šetrná, ale také zdlouhavá a nákladná metoda, jelikož cena chelatonu není zrovna malá.

Křemen

            Z drůz fluoritu je mnohdy potřeba odstranit křemen, které jej povlékají. K tomuto se používá kyselina fluorovodíková. Nelze tuto metodu doporučit nezkušeným, jelikož kyselina fluorovodíková je nejen žíravá, ale také prudce toxická. Je potřeba ještě doplnit, že obě halogenidové kyseliny HCl a HF jsou těkavé a tudíž při nadýchání mohou způsobit nevratné škody v plicích vedoucí až ke smrti, tudíž je nutno s nimi prycovat v dobře větraných prostorách a u HF - kyseliny fluorovodíkové se jedná o VELMI TOXICKOU LÁTKU, která nám plíce může nejen poleptat, ale i velmi snadno otrávit. Zde se doporučuje pracovat spíše v digestoři v rukavicích. Pokud  s nimi nemáte žádné zkušenosti, raději se s někým, kdo celé věci rozumí, poradit.

Odstranění železitých povlaků

 Mnohdy nám povrch námi nalezených vzorků povlékají hydroxidy a oxidy železa, lidově rzi. Je to nepříjemné, ale dá se to odstranit opět několika metodami.

Rychlý způsob : Kyselina chlorovodíková. Opět musíme říci, že se jedná o velice rychlou a účinnou metodu, avšak problém spočívá v tom , že pokud čistíme např. křišťál a má v sobě nějakou prasklinu, kyselina v něm potom zanechá nepěknou žlutou stopu. Tato stopa potom mnohdy nejde odstranit ani několikadenním máčením ve vodě.

Pomalejší způsoby : Kyseliny – šťavelová a citronová. Pomalé, ale bez žlutých stop. Pozor kyselina šťavelová je toxická.

                                 Chelaton : s úspěchem s ním lze čistit nejen železité povlaky,ale také měď a stříbro.

 

Nastínili jsme Vám několik možností, ale je vždy mít třeba na paměti BEZPEČNOST. Kyseliny Vám mohou způsobit nenávratná poškození. A za druhé je vždy potřeba znát citlivost jednotlivých minerálů na kyselinách, jinak si můžeme vzorek zničit. Obecně platí pravidlo, že pokud nevím, vyzkouším to nejdříve na nejhorším vzorku.

Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one