Stále čerstvé aktuality o minerálech z domácí i světové scény.

Jak hledat a kopat

Tento článek bude zaměřen zejména pro začátečníky v tomto oboru, jelikož ti, co sbírají déle nabyli zkušenosti  sami a nebo je získali od těch zkušenějších. Mnozí začínající sběratelé si myslí, že kameny se dají jen kupovat a lokality u nás jsou naprosto vyčerpané a neplodné. Není to zase taková pravda a je to jen o zvídavosti a trpělivosti. Chce to hodně číst odbornou literaturu a hledat mezi řádky, ptát se  a zejména potom sám chodit a hledat na polích po orbě v lomech atd. Samozřejmě je to vždy vázáno na povolení majitele pozemku, aby jste se vyhnuli drobným nepříjemnostem.

Na hledání žil je nejlepší jaro nebo podzim, kdy je posečeno a ještě lépe zoráno. Je třeba chodit po poli systematicky a hledat tzv. rozsyp. To je místo s největším počtem úlomků žíly. Když se pozorně podíváte, tak tyto rozsypy opravdu mají jeden směr různé délky a prakticky kopírují Vaši žílu.


Pak už jen stačí v tomto místě kopnout průzkumnou sondičku, žíla nebývá zpravidla hluboko pod povrchem. Řádově se to pohybuje v prvních desítkách centimetrů. Když na ni narazíme, začíná kýžené kopání a rozebírání patřičným nářadím. Ale opatrně, aby jste si nepolámali krystaly nebo je nějak jiným způsobem mechanicky nepoškodili. Při výkopu je potřeba dávat ornici na jednu stranu a kameny se zvětralou horninou na stranu druhou.
Po dokončení práce je potřeby díru nejprve zahrnout kameny s horninou a nakonec vše překrýt ornicí a uvést lokalitu do původního stavu.

 
A takto by měla vypadat nakonec uklizená lokalita po nás :Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one